Fargo plakat

Fargo – magiczna podróż po amerykańskiej prowincji

 Jak tylko dowiedziałem się, że bracia Coen maczali swe palce przy najnowszej produkcji serialowej, Fargo, skrzywiłem się. Dobrze pamiętam jakie emocje towarzyszyły mi podczas oglądania filmowego pierwowzoru. Podświadomie chciałem aby produkcja była udana, jednak szczerze mówiąc nie wierzyłem w jakość serialowego Fargo. Moje wątpliwości rozwiał już pierwszy odcinek. Kolejne dziewięć połknąłem w ciągu tygodnia. Warto? Bez żadnej wątpliwości! Poniżej dowiecie się co nieco o postaciach.

W skrócie:
miejsce akcji: prowincjonalne miasteczko Bemidji, Minnesota
czas akcji: 2006 rok
gatunek: kryminał
główni bohaterowie: Lester Nygaard (Martin Freeman II), Lorne Malvo (Billy Bob Thornton), Gus Grimly (Colin Hanks), Molly Solverson (Allison Tolman), Bill Oswalt (Bob Odenkirk)
studio: FX Productions, MGM Television
miejsce realizacji: Calgary i Strathmore w Kanadzie

 

 

 

 

 

Lester Nygaard

Lester Nygaard – ciapowaty sprzedawca ubezpieczeń.

Zaskakuje dobór głównego bohatera, Lestera Nygaarda. Jest to ciapowaty, żonaty jegomość około czterdziestki, który zarabia na życie sprzedając ubezpieczenia w miejscowej firmie. W Bemidji mieszka od urodzenia, ukończył miejscową szkołę średnią oraz ożenił się ze szkolną sympatią, Pearl. W międzyczasie młoda żona osiągnęła wiek średni, nieco się jej przytyło, a sympatyczna osobowość uległa przemianie, czego efektem jest gderliwa, niepierwszej młodości kobieta, która za punkt honoru przyjęła przyrównywanie męża do jego, odnoszącego sukcesy zawodowe oraz finansowe, brata. Pearl nie waha się punktować Lestera, którego nieudacznictwa ma już serdecznie dość, wykorzystuje każdą okazję aby mu dopiec. Życie Lestera zmienia się diametralnie po poznaniu tajemniczego przyjezdnego, Lorne Malvo. Ich, zdawałoby się, niewinna rozmowa skutkuje zabójstwem Sama Hessa, miejscowego biznesmena, nielubianego znajomego Lestera z lat szkolnych.

Lorne Malvo

Lorne Malvo – wyrafinowany zabójca.

Lorne Malvo bez skrępowania gra rolę bezwzględnego gangstera, którego zdają się nie dotyczyć jakiekolwiek normy moralne czy społeczne. Zabijanie nie jest dla niego problemem. Zimnokrwistość i idące w ślad za tym opanowanie, łatwość z jaką skutecznie działa, pozwalają myśleć, że każdy z nas mógłby wcielić się w rolę bandyty i zarabiać w ten sposób na życie. Malvo nie jest jednak prymitywnym prostakiem, doskonale wie jakimi zasadami rządzi się społeczeństwo, którego jest częścią, wie jak zwodzić, oszukiwać, przypochlebiać się czy drażnić innych. I robi to, dając popis swoich umiejętności, na które aż miło popatrzeć. Ale nawet tacy twardziele jak Malvo miewają problemy. Jego problemem staje się urażona ambicja Gusa Grimly’ego, policjanta z sąsiedniej miejscowości, który zastraszony, puszcza wolno gangstera, którego zamierzał skontrolować.

Gus Grimly

Gus Grimly – zakompleksiony gliniarz.

Gus Grimly jest samotnym ojcem dorastającej córki, a zawodowo policjantem z miasteczka Duluth. Jako że szef nisko ocenia jego predyspozycje do służby, Gus wykonuje najmniej prestiżowe zadania, z zastępowaniem chorego hycla włącznie. Pewnego wieczoru, kiedy podczas służby drogowej poznaje mordercę, staje przed dylematem: wykonać swoje obowiązki czy zadbać o własne bezpieczeństwo. Gus zachowuje życie, jednak skutki tej decyzji nie pozwalają mu spokojnie egzystować, a jego obsesja na punkcie Malvo zatacza coraz szersze kręgi.

Molly Solverson

Molly Solverson – bystra policjantka z Bemidji.

Molly Solverson poznajemy w momencie gdy wykonuje obowiązki zastępcy szefa policji w Bemidji. Nieco przyciężkawa pod względem masy, jednak całkiem sprawna intelektualnie, dzięki czemu szybko zdobywa uznanie szeryfa. Niestety, jak to w takich wypadkach bywa, szeryf ginie w tragicznych okolicznościach, a jego miejsce zajmuje Bill Oswalt, wyjątkowo naiwny, a może po prostu leniwy, idący po najmniejszej linii oporu, małomiasteczkowy glina. Spycha Molly na dalszy plan, zupełnie nie licząc się z jej zdaniem. Odniosłem wrażenie, że traktuje ją jak sabotażystkę, próbującą zniweczyć jego plany spokojnej, niczym nie zmąconej służby. Molly jednak nie odpuszcza i mimo sporych trudności, dąży do celu, jakim jest rozwiązanie zagadki czterech trupów. Swoim zaangażowaniem oraz wynikami pracy, dzień po dniu zdobywa szacunek współpracowników.

Bill Oswalt

Bill Oswalt – leniwy szeryf z Bemidji.

Bill Oswalt, glina z Bemidji. Po śmierci szeryfa, awansuje na jego stanowisko, wprowadzając swoje nijakie rządy. Szkolny kolega Lestera Nygaarda. Czuje do niego sporą sympatię, torpedując działania Molly, która koniecznie chce przycisnąć świeżego wdowca. Odsuwa Molly na dalszy plan, jednocześnie pragnie szybkich wyników. Jest w stanie nagiąć fakty i pójść po najmniejszej linii oporu, byleby nie musieć babrać się w brudnym bagnie prawdziwej, śledczej roboty. Jego niechęć do angażowania się w pracę jest absolutnym przeciwieństwem postawy Solverson.